За храненето при децата.

Всички знаем, че от добрата храна зависи здравето, растежа и развитието на децата ни. Храненето при децата е едно от основните и най-важни задължения на родителите. Важно е да научим децата си от малки да имат добри навици, когато се хранят, за да могат да са по-здрави и по-активни.

Първите 7 години са основополагащи, защото тогава родителите имат най-силно влияние върху начина на хранене на децата. Именно в ранна детска възраст се възпитават и нагласите за вкус към определени храни и се изграждат хранителни навици, които могат да повлияват на хранителното поведение през следващите периоди от живота.

Пределно ясно е че няма как да предпазим децата изцяло от вредните храни. В някакъв момент те ще ги опитат. Нито има как да го избегнем, нито е необходимо, защото всяка крайност е нездравословна. Но трябва да се обясни на децата, че има храни, които са за всеки ден, които са полезни и им помагат да растат здрави, а има и такива, които им вредят.

Ето няколко практични съвета, благодарение на които да създадете здравословни хранителни навици на Вашите деца и които ще Ви помогнат в борбата за здравословното хранене:

  • Хубаво е, още в ранна детска възраст да въведете почти всички храни в менюто на Вашите деца.

  • За храненето при децата най-важен е личният пример – няма как да ги убедите, че някоя храна е вредна, ако Вие си я позволявате постоянно.
  • Важно е да научите децата си на баланс и умерено хранене.
  • Осигурете широко разнообразие от здравословна храна във Вашия дом, защото децата ядат това, което е на разположение вкъщи. Важно да купувате здравословни и полезни храни като полодове и зеленчуци, както за основните хранения, така и за междинните.
  • Децата трябва да ядат повече богати на фибри храни, за да си осигурят нормално функциониране на червата.
  • Намалете приема на мазнини като избягвате пържените храни и избирате по-здравословен начин за приготвяне на храната – като варене, печене на скара, задушаване на пара и др.
  • Ограничете до минимум консумацията на снаксовете, чипса, сладкишите и безалкохолните напитки.
  • Изполвайте добри източници на протеин като риба, нетлъсти меса, яйца, бобови растения и ядки.
  • Ежедневно в храненето на децата трябва да присъстват млечни продукти – избирайте прясно и кисело мляко с ниско съдържание на мазнини.

Най-важното нещо, което трябва да знаете е, че създаването на здравословни навици относно храненето при децата се постига най-лесно и е най-ефективно, когато децата имат добър модел за подражание. Именно Вие родителите играете първостепенна роля за формирането и на положителните, и на отрицателните навици в техния начин на живот. Образовайте ги за предназначението на храната, за ползите и вредите, които може да им донесе, както и за това, как тя влияе върху тях и тяхното развитие.